Karaczan wschodni (Blatta orientalis)

 

Karaczan wschodni (Blatta orientalis L.)
Od dawna związany z siedzibami ludzkimi. Należy do szkodników otaczanych przez człowieka największą niechęcią.

Budowa:
Karaluch należy do owadów dużych. Przeciętna długość ciała wynosi 25mm; samce 21-25, samice do 28 mm. Ciało płaskie, barwy ciemnej, samice prawie czarne. Skórzaste okrywy samca nie sięgają końca odwłoka. Skrzydła lotne-rozwinięte. Okrywy samic-szczątkowe, w postaci krótkich kikutów po bokach tułowia. Skrzydła również szczątkowe. Czułki u samic są nieco krótsze niż u samców, u których przewyższają trochę długość ciała. Postacie dorosłe z trudnością wspinają się po gładkich pionowych powierzchniach. W populacjach karalucha liczba samic jest 3-krotnie większa od liczby samców.

Biologia:
Kopulacja odbywa się w kilka do kilkunastu dni po ostatniej wylince. W ciągu kilku następnych dni w narządach rodnych samicy formuje się kokon. W przeciwieństwie do prusaka karaluch nosi kokon krótko. Składa go już po upływie 1-5 dni od chwili kopulacji. Składanie kokonów powtarza się następnie, już bez uprzedniej kopulacji, co 10 dni przez długi okres. Liczba składanych kokonów w ciągu całego życia karalucha nie została ustalona ale w ciągu roku jest to ok 10 szt. Kokony składane są w bezpiecznym miejscu, często zagrzebywane w piasek. Kokon wysuwający się z narządów rodnych samicy jest biały. Szybko ciemnieje, przybierając barwę ciemnobrązową. Ma 12mm długości i 6mm szerokości. Jest lekko wygięty i ma tylko jeden ząbkowany szew, biegnący wzdłuż jednego z wąskich boków. W kokonie znajduje się przeciętnie 16 jaj, zdarzają się jednak kokony o mniejszej liczbie komór a więc i jaj. Zazwyczaj część zarodków ginie - ok. 30%.
Rozwój zarodkowy trwa w zależności od temperatury od kilkunastu dni do kilku miesięcy. Młode larwy po wyjściu z kokonu mają ok 6mm długości i są mlecznobiałe. Już po upływie kilku godzin larwy żółkną, po czym po każdej wylince przybierają coraz ciemniejszy kolor, aż do prawie czarnej po 3 lub 4 wylince. Ogółem larwa przechodzi 6 wylinek i cały jej rozwój w zależności od temperatury i wilgotności powietrza oraz rodzaju pokarmu trwa 1 do 4 lat. W wyjątkowo sprzyjających warunkach (30 stopni, duża wilgotność, odpowiedni pokarm) rozwój larwalny skraca się do 7 miesięcy.Karaluchy są bardzo wrażliwe na działanie niskich temperatur. Wrażliwość ta w dużym stopniu zależy od temperatury w jakiej owad poprzednio przebywał. Jest mianowicie tym większa, w im wyższej temperaturze owad przebywał.Karaluchy są bardziej wrażliwe na małą wilgotność powietrza niż prusaki.
Karaluch wydziela nieprzyjemny zapach co jest jedną z przyczyn wstrętu, jakim darzą go ludzie. Kał karalucha w postaci nieregularnych wydłużonych bryłek, podobny jest do kału myszy. Przy zwalczaniu karaluchów wykorzystuje się metody chemiczne i biologiczne.

Wrogowie naturalni:
Endamoeda blattae Butsch., Gregarina blattarum Sieb., Nyctotherus ovalis Leidy

OFERTA

ZADZWOŃ DO NAS
509 257 052

LUB NAPISZ E-MAIL