KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
Mrzyk muzealny (Anthrenus museorum)

Mrzyk muzealny (Anthrenus museorum)

Mrzyki to jedne z najgroźniejszych szkodników muzealnych. Z uwagi na niewielkie rozmiary często pozostają niezauważone, nawet gdy występują w dużych ilościach. O ich obecności świadczą zwykle drobne grudki pozostałe jako ślady żerowania larw. Wiosną i latem dorosłe mrzyki można spotkać na różnych gatunkach roślin kwiatowych. W ciągu całego roku na niektóre mrzyk można natrafić również w domach, zwłaszcza w pobliżu futer, trofeów myśliwskich itp.

Budowa:
Długość ciała wynosi 1,8 - 3,2 mm. Wierzch ciała brązowawy, boczne kąty i tylny brzeg przedplecza są białe. W poprzek okryw biegną trzy białe pasma, spód ciała jest biały. Mrzyk muzealny jest owadem kosmopolitycznym, pospolity szczególnie w mieszkaniach, gdzie występuje jedno pokolenie rocznie. Spotykany również w gniazdach ptaków.

Biologia:
Samica składa od 20 do 100 jaj o dł. 0,5 mm, w ciągu dwóch tygodni, w szczelinach przyklejając je do podłoża. Po ok 2 do 4 tygodni wylęgają się
larwy pokryte jasnobrązowymi włosami. Włosy strzałkowe o krótkim ostrzu. Larwy unikają światła, zwijając się w kulkę. Rozwój larwalny zależy od warunków atmosferycznych i pożywienia. Przepoczwarzenie odbywa się w ostatniej wylince i trwa od 10 do 30 dni.

 

41-310 Dąbrowa Górnicza
ul. Jaworowa 2
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04

Tagi: deratyzacja Katowice, pluskwy zwalczanie, pluskwy Tychy, firma deratyzacyjna, dezynsekcja pluskwy, dezynfekcja pluskwy, dezynsekcja Jastrzębie-Zdrój, deratyzacja Bielsko, dezynsekcja Katowice, ochrona przed szkodnikami Gliwice, monitoring ddd Rybnik, dezynfekcja Chorzów, dezynfekcja zbiorników Myszków, ochrona zieleni Mikołów, ochrona przed ptakami Czeladź, zwalczanie kretów Siemianowice Śląskie, zwalczanie nornic Tarnowskie Góry, deratyzacja Dąbrowa Górnicza, dezynsekcja Zabrze, zwalczanie os Sosnowiec, zwalczanie szerszeni Częstochowa, zwalczanie mrówek Dąbrowa Górnicza, zwalczanie prusaków Chorzów