KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
Mysz polna (Apodemus agrarius)

Apodemus agrarius Mysz polna 

Budowa:
Mysz polna ma charakterystyczne ubarwienie: grzbiet ciała i boki żółtaworude lub szarorude z wyraźną ciemną pręgą sierści przechodzącą wzdłuż całego grzbietu. Spód ciała myszy polnej jest biały, wyraźnie odgraniczony od części bocznej. Długość głowy i tułowia wynosi 10-12 cm, ogona 7-9 cm

Występowanie:
Występuje w całej Polsce, najliczniej można ją spotkać na glebie wilgotnej i żyznej. Zamieszkuje ogrody, łąki, pola, brzegi lasów i zarośla. Na zimę natomiast przenosi się do stogów zboża, do stodół albo do kopców z roślinami okopowymi. Mysz polna buduje proste, długie nory położone płytko pod powierzchnią ziemi.

Biologia:
Ciąża u myszy polnej trwa od 21 do 23 dni. Samica przeważnie rodzi 3 do 4 razy w ciągu roku po 2-9 młodych, które uzyskują dojrzałość płciową już po 2 miesiącach. Żyje do półtorej roku.

Szkodliwość i zwalczanie:
Wykazuje duże przystosowanie do pożywienia dostępnego o każdej porze roku. Żeruje głownie w dzień. Na wiosnę żywi się wschodzącymi trawami i zbożem, latem odnajduje opadłe owoce, nasiona, jagody, pomidory, itp., natomiast jesienią i zimą pożywia się ziarnem zbóż i korą drzew. Zjada także rośliny uprawiane pod osłonami. Liczebność myszy polnej znacznie się waha i niekiedy zdarzają się jej masowe pojawy i wówczas straty płodów rolnych mogą być znaczne. Do zwalczania myszy polnej stosuje się trucizny pokarmowe, trucizny gazowe i pułapki mechaniczne. 

 

 

41-310 Dąbrowa Górnicza
ul. Jaworowa 2
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04

Tagi: deratyzacja Katowice, pluskwy zwalczanie, pluskwy Tychy, firma deratyzacyjna, dezynsekcja pluskwy, dezynfekcja pluskwy, dezynsekcja Jastrzębie-Zdrój, deratyzacja Bielsko, dezynsekcja Katowice, ochrona przed szkodnikami Gliwice, monitoring ddd Rybnik, dezynfekcja Chorzów, dezynfekcja zbiorników Myszków, ochrona zieleni Mikołów, ochrona przed ptakami Czeladź, zwalczanie kretów Siemianowice Śląskie, zwalczanie nornic Tarnowskie Góry, deratyzacja Dąbrowa Górnicza, dezynsekcja Zabrze, zwalczanie os Sosnowiec, zwalczanie szerszeni Częstochowa, zwalczanie mrówek Dąbrowa Górnicza, zwalczanie prusaków Chorzów