KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
Pustosz kradnik (Ptinus fur L.)

Ptinus fur L. Pustosz kradnik

Niektóre gatunki dzięki wydłużonym odnóżom i uwypuklonym okrywom przypominają pająki. Liczne gatunki rodziny Ptinidae(pustoszowate) są obecnie stałymi mieszkańcami magazynów i domostw. Odznaczają się szerokim polifagizmem. Wiele z nich, żerując od dawna w przechowalniach rozprzestrzeniło się po całym świecie.

Występowanie:
Pustosz kradnik jest dziś rozprzestrzeniony na całym świecie. Większe znaczenie gospodarcze ma jednak tylko w Europie i Ameryce Północnej. Występuje głownie w magazynach zbożowych, składach żywności, drogeriach itp. Spotykany jest również w gniazdach gryzoni i ptaków. W Polsce jest dość pospolity i wielokrotnie notowany.

Biologia:
Jeden z pospolitszych szkodników przechowalniowych. Długość ciała 2-4,3mm. Odznacza się wybitnym dymorfizmem płciowym. Samce, okrywy mają długie i wąskie a samice szerokie i krótsze, stosunkowo silnie uwypuklone. U samców okrywy są koloru rdzawobrązowego, jasne plamki u wierzchołków i podstaw są bardzo słabo zaznaczone. Natomiast u samic okrywy są ciemnobrązowe z dużymi białymi plamami. U samców widoczne większe czułki i większe oczy. U obu płci nogi i spód ciała pokryte są gęstym brązowym owłosieniem. Lekko zwężające się ku tyłowi przedplecze ma wydatne wyniosłości pokryte dłuższymi żółtymi włoskami.
Larwy białe, gęsto pokryte żółtymi włoskami. Wokół otworu odbytowego brązowa plama w kształcie litery U. Głowa żółta. Poczwarka jest barwy żółtawej, pokryta nielicznymi włoskami. Tylny koniec odwłoka zakrzywiony i zakończony widełkami. Spoczywa ona w masywnym kokonie zbudowanym z różnych drobnych cząstek pobranych z otoczenia larwy. Postaci dorosłe pozostają dłuższy czas w kokonie i dopiero gdy ich pancerz nabierze odpowiedniej twardości i ciemnego zabarwienia wygryzają okrągłe otwory i wychodzą na zewnątrz.

Szkodliwość i zwalczanie:
Pustosz kradnik utrzymuje się głownie w miejscach chłodnych i wilgotnych. W hodowli rozwój trwa 3,5 miesiąca. Zimują larwy i poczwarki. Pustosz kradnik jest owadem polifagicznym. Postaci dorosłe żerują mało i same nie przynoszą większych szkód, natomiast larwy są bardzo żarłoczne i atakują różne produkty pokarmowe pochodzenia roślinnego i zwierzęcego ale przede wszystkim ziarno zbóż i jego przetwory, zioła, skóry. W Polsce gatunek nie występuje raczej licznie. O zwalczania stosuje się różnego rodzaju przynęty pokarmowe, fumigację lub wysokie temperatury.

 

 

41-310 Dąbrowa Górnicza
ul. Jaworowa 2
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04

Tagi: deratyzacja Katowice, pluskwy zwalczanie, pluskwy Tychy, firma deratyzacyjna, dezynsekcja pluskwy, dezynfekcja pluskwy, dezynsekcja Jastrzębie-Zdrój, deratyzacja Bielsko, dezynsekcja Katowice, ochrona przed szkodnikami Gliwice, monitoring ddd Rybnik, dezynfekcja Chorzów, dezynfekcja zbiorników Myszków, ochrona zieleni Mikołów, ochrona przed ptakami Czeladź, zwalczanie kretów Siemianowice Śląskie, zwalczanie nornic Tarnowskie Góry, deratyzacja Dąbrowa Górnicza, dezynsekcja Zabrze, zwalczanie os Sosnowiec, zwalczanie szerszeni Częstochowa, zwalczanie mrówek Dąbrowa Górnicza, zwalczanie prusaków Chorzów