KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
Skórnik słoniniec (Dermestes lardarius )

Dermestes lardarius L. Skórnik słoniniec

Budowa:
Długość ciała to 7 do 9 mm, barwa brązowa-czarna. Przednie połowy okrywy objęte szarym pasemkiem, którego tylny brzeg jest zygzagowaty. Na szarym tle pasemka znajduje się 6 ciemnych punktów. Na przedpleczu kępki żółtych włosków tworzą plamki na ciemnym tle. Chrząszcze dobrze fruwają, jednak czynią to zwykle tylko w okresie godowym.
 

Występowanie:
Przypuszczalną ojczyzną skórnika słonińca jest Europa Środkowa, skąd rozprzestrzenił się na cały świat. Często spotykany, można go spotkać na wysuszonych szczątkach zwierzęcych, w gniazdach os, ulach, ptasich gniazdach. Występuje magazynach mięsnych, wędzarniach ryb i mięsa. Często występuje w mieszkaniach.
 

Biologia:
Samica skłąda jaja do pokarmu larw kupkami po 5-10. Ogólna liczba jaj złożonych przez jedną samicę nie przekracza 200 szt. Jaja są białe, błyszczące, wydłużone o wymiarach 2,0x0,6 mm. Rozwój zarodkowy w zależności od temperatury trwa 2-12 dni. Larwy po wyjściu z osłon jajowych mają 2,5-3 mm długości, a pod koniec rozwoju są blisko 2 razy dłuższe niż postaci dorosłe. Z wierzchu są brązowe i gęsto pokryte brązowymi długimi włoskami. Spód ciała i granice pomiędzy członami są jasnożółte. Na przedostatnim członie odwłoka dwa masywne haki rogowe zagięte ku tyłowi i dołowi. Młode larwy już na drugi dzień po wyjściu z jaj zaczynają żerować i do przepoczwarzenia nie opuszczają pokarmu. POruszają się szybko i jeszcze w temp. -3 stopni mogą żerować. W temperaturze - 7 stopni żyją w bezruchu przez kilka tygodni. Liczba wylinek zależy od różnych czynników i przeciętnie wynosi 5. Rozwój larw w temperaturze pokojowej trwa 25-30 dni a w temperaturze 28 stopni i w suchym powietrzu 17-24 dni. Poczwarka osiąga 10 mm długości i ma barwę żółtawą. Pokryta jest delikatnymi krótkimi włoskami. Po stronie grzbietowej odwłoka, z przodu i z tyłu każdego członu, znajdują się ząbkowane chitynowe listewki. Przepoczwarzenie odbywa się zwykle w jamce, którą larwa wierci w jakimkolwiel twardym materiale, kości, drewno, korek, skóra, tytoń. Stadium poczwarki w korzystnych warunkach trwa 8-15 dni. W przyrodzie występuje zwykle jedno pokolenie rocznie. Postaci dorosłe żyją kilka miesięcy. Optymalna temperatura rozwoju to 18-20 stopni.
 

Szkodliwość i zwalczanie:
Zarówno larwy , jak i postaci dorosłe atakują wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Największe szkody czynią w suszonym i wędzonym mięsie. Chętnie żerują w słoninie, wędzonych rybach, kiełbasie, skórze. Znane są przypadki żerowania w produktach pochodzenia roślinnego jak mąka, kakao, czekolada. Szkody wyrządzają również w takich produktach jak ser, kokony jedwabników, wełna, szczecina. Larwy wyrządzają duże szkody, wiercąc przed przepoczwarzeniem otwory w tytoniu, skórze. Włoski larw mogą powodować objawy alergiczne. Żerując na martwych zwierzętach mogą przenosić zarazki na produkty pokarmowe. Obecność tego szkodnika zdradza jego kał, który w określonych przypadkach może dochodzić do 20 cm(długie nitki).
Gdy szkodnik występuje nielicznie, wystarczy przejrzeć zaatakowany produkt i ręcznie usunąć szkodniki. W przypadku dużego porażenia produktów przez skórnika słonińca wykonuje się zabiegi chemiczne przy użyciu gazu.

 

41-310 Dąbrowa Górnicza
ul. Jaworowa 2
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04

Tagi: deratyzacja Katowice, pluskwy zwalczanie, pluskwy Tychy, firma deratyzacyjna, dezynsekcja pluskwy, dezynfekcja pluskwy, dezynsekcja Jastrzębie-Zdrój, deratyzacja Bielsko, dezynsekcja Katowice, ochrona przed szkodnikami Gliwice, monitoring ddd Rybnik, dezynfekcja Chorzów, dezynfekcja zbiorników Myszków, ochrona zieleni Mikołów, ochrona przed ptakami Czeladź, zwalczanie kretów Siemianowice Śląskie, zwalczanie nornic Tarnowskie Góry, deratyzacja Dąbrowa Górnicza, dezynsekcja Zabrze, zwalczanie os Sosnowiec, zwalczanie szerszeni Częstochowa, zwalczanie mrówek Dąbrowa Górnicza, zwalczanie prusaków Chorzów