KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
Wołek ryżowy (Sitophilus oryzae L. )

 

Wołek ryżowy (Sitophilus oryzae L.) 


Budowa:
2-3,5 mm długości, 4 czerwonawe, niewyraźnie zarysowane plamy na okrywach. Skrzydła lotne dobrze rozwinięte. Przedplecze krótkie i zwężane od przodu.
 

Występowanie:
Wołek ryżowy pochodzi prawdopodobnie z Indii, skąd rozprzestrzenił się po całym świecie. Utrzymuje się stale i czyni duże szkody w strefie klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Spotyka się go również w krajach o klimacie umiarkowanym. W Polsce występuje dość często. W Wielkiej Brytanii utrzymuje się zimą nawet w nieogrzewanych pomieszczeniach, w Polsce ginie zwykle podczas ostrzejszych zim


Biologia:
Maksymalna zaobserwowana ilość jaj złożonych przez jedną samiczkę wynosi 576, przeciętnie jedna samiczka składa 380 jaj, czyli znacznie więcej niż wołek zbożowy. Okres składania jaj trwa przeciętnie 94 dni.Rozwój w dogodnych warunkach termicznych trwa krótko. W temp. 27-29 stopni i wilgotności powietrza równej 90-95 %, rozwój jednego pokolenia trwa miesiąc. W przeciętnych warunkach w krajach ciepłych przeciąga się do 47 dni. W Polsce rozwija się prawdopodobnie jedno pokolenie rocznie, przy czym postaci dorosłe mogą przeżywać zimę.


Szkodliwość i zwalczanie:
Wołek ryżowy należy do najgroźniejszych szkodników przechowalniowych w krajach ciepłych. Zarówno larwy jak i postaci dorosłe są polifagiczne. Larwy żerują w ziarnie zbóż i nasionach najrozmaitszych roślin-w tym bawełny. Postaci dorosłe żerują również w owocach, kasztanach, tytoniu, pieczywie itp. Metody zwalczania pokrywają się z metodami zwalczania wołka zbożowego.


Wrogowie naturalni:
Pyyemotes ventricosus Newp., Chremylus rubiginosus Nees., Cerocephala cornigera Westw. 

 

41-310 Dąbrowa Górnicza
ul. Jaworowa 2
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04

Tagi: deratyzacja Katowice, pluskwy zwalczanie, pluskwy Tychy, firma deratyzacyjna, dezynsekcja pluskwy, dezynfekcja pluskwy, dezynsekcja Jastrzębie-Zdrój, deratyzacja Bielsko, dezynsekcja Katowice, ochrona przed szkodnikami Gliwice, monitoring ddd Rybnik, dezynfekcja Chorzów, dezynfekcja zbiorników Myszków, ochrona zieleni Mikołów, ochrona przed ptakami Czeladź, zwalczanie kretów Siemianowice Śląskie, zwalczanie nornic Tarnowskie Góry, deratyzacja Dąbrowa Górnicza, dezynsekcja Zabrze, zwalczanie os Sosnowiec, zwalczanie szerszeni Częstochowa, zwalczanie mrówek Dąbrowa Górnicza, zwalczanie prusaków Chorzów