KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
Wołek ryżowy (Sitophilus oryzae L. )

 

Wołek ryżowy (Sitophilus oryzae L.) 


Budowa:
2-3,5 mm długości, 4 czerwonawe, niewyraźnie zarysowane plamy na okrywach. Skrzydła lotne dobrze rozwinięte. Przedplecze krótkie i zwężane od przodu.
 

Występowanie:
Wołek ryżowy pochodzi prawdopodobnie z Indii, skąd rozprzestrzenił się po całym świecie. Utrzymuje się stale i czyni duże szkody w strefie klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Spotyka się go również w krajach o klimacie umiarkowanym. W Polsce występuje dość często. W Wielkiej Brytanii utrzymuje się zimą nawet w nieogrzewanych pomieszczeniach, w Polsce ginie zwykle podczas ostrzejszych zim


Biologia:
Maksymalna zaobserwowana ilość jaj złożonych przez jedną samiczkę wynosi 576, przeciętnie jedna samiczka składa 380 jaj, czyli znacznie więcej niż wołek zbożowy. Okres składania jaj trwa przeciętnie 94 dni.Rozwój w dogodnych warunkach termicznych trwa krótko. W temp. 27-29 stopni i wilgotności powietrza równej 90-95 %, rozwój jednego pokolenia trwa miesiąc. W przeciętnych warunkach w krajach ciepłych przeciąga się do 47 dni. W Polsce rozwija się prawdopodobnie jedno pokolenie rocznie, przy czym postaci dorosłe mogą przeżywać zimę.


Szkodliwość i zwalczanie:
Wołek ryżowy należy do najgroźniejszych szkodników przechowalniowych w krajach ciepłych. Zarówno larwy jak i postaci dorosłe są polifagiczne. Larwy żerują w ziarnie zbóż i nasionach najrozmaitszych roślin-w tym bawełny. Postaci dorosłe żerują również w owocach, kasztanach, tytoniu, pieczywie itp. Metody zwalczania pokrywają się z metodami zwalczania wołka zbożowego.


Wrogowie naturalni:
Pyyemotes ventricosus Newp., Chremylus rubiginosus Nees., Cerocephala cornigera Westw.