KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
Zwalczanie biedronki azjatyckiej

Skontaktuj się z naszym specjalistą i zapoznaj się z ofertą zwalczania biedronki azjatyckiej

tel. 509 257 052

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis)
Biedronka Azjatycka jak nazwa wskazuje pochodzi z terenów azjatyckich, dokładnie ze środkowo-wschodniej części. Migracja biedronki poza Azję miała miejsce dzięki działaniom człowieka. Ze względu na swoją żarłoczność, biedronki azjatyckie były wykorzystywane do ochrony upraw w Kalifornii w 1916r., i od tamtego momentu powoli zaczęła swoją ekspansję na całą Amerykę Północną, Amerykę Południową i Afrykę. Od 1995r., zaczęto hodować biedronkę w warunkach laboratoryjnych i kilkukrotnie była wprowadzana do ekosystemu. Pierwsze biedronki azjatyckie w naturálních warunkach można było obserwować  od 1991r. najpierw we Francji a poźniej stopniowo na całym kontynencie. W Polsce od 2006r.

Budowa:
Biedronka azjatycka dosyć często jest mylona z naszą polską biedronką siedmiokropką. Długość ciała wynosi od 5 do 8 mm a szerokość ok 4 do 7 mm. Ciało jest kształtu owalnego. Barwa biedronki azjatyckiej jest zmienna i przybiera kolory od żółtej poprzez pomarańczową aż do czarnej. Kropki na pokrywach również są różnych kolorów. Na przedpleczu można dostrzec znak przypominający dużą literę M, otoczoną białymi plamkami.

Biologia:
Samice dziennie składają 20 do 30 jaj, a w ciągu całego życia nawet do ponad 3000 szt. W ciągu roku, w zależności od temperatury i pogody są w stanie wykształcić do 4 pokoleń. Dojrzały owad żyje około roku czasu. Postaci dorosłe i larwy najczęściej są drapieżne żywiąc się mszycami, przędziorkami i innymi, w tym jajami owadów. Do ich pokarmu zalicza się również nektar kwiatowy oraz owoce-najczęściej winogrona. Proces migracji biedronki azjatyckiej zaczyna się w październiku.

Szkodliwość:
Biedronka azjatycka upodobała sobie winogrona i niejednokrotnie powoduje poważne straty przy produkcji wina. Kiedy przedostaną się do procesu technologicznego, zgniatana wydziela gorzki smak.
Zdarzają się częste ugryzienia ludzi, które pozostawiają wyraźne ślady u osob wrażliwych, powodując reakcje alergiczne. Po dotknięciu biedronki należy umyć ręce gdyż wydziala żółtą, drażniącą ciecz która trwale barwi.

Zwalczanie:
doszczelnianie budynków,
zamiana oświetlenia na oświetlenie rtęciowe,
siatki w oknach,
zabiegi chemiczne wykonywane tylko przez wyspecjalizowane ekipy zwalczające zagrożenia sanitarne!

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis)

 

 

 

41-310 Dąbrowa Górnicza
ul. Jaworowa 2
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04

Tagi: deratyzacja Katowice, pluskwy zwalczanie, pluskwy Tychy, firma deratyzacyjna, dezynsekcja pluskwy, dezynfekcja pluskwy, dezynsekcja Jastrzębie-Zdrój, deratyzacja Bielsko, dezynsekcja Katowice, ochrona przed szkodnikami Gliwice, monitoring ddd Rybnik, dezynfekcja Chorzów, dezynfekcja zbiorników Myszków, ochrona zieleni Mikołów, ochrona przed ptakami Czeladź, zwalczanie kretów Siemianowice Śląskie, zwalczanie nornic Tarnowskie Góry, deratyzacja Dąbrowa Górnicza, dezynsekcja Zabrze, zwalczanie os Sosnowiec, zwalczanie szerszeni Częstochowa, zwalczanie mrówek Dąbrowa Górnicza, zwalczanie prusaków Chorzów