KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
Zwalczanie biedronki azjatyckiej

Skontaktuj się z naszym specjalistą i zapoznaj się z ofertą zwalczania biedronki azjatyckiej

tel. 509 257 052

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis)
Biedronka Azjatycka jak nazwa wskazuje pochodzi z terenów azjatyckich, dokładnie ze środkowo-wschodniej części. Migracja biedronki poza Azję miała miejsce dzięki działaniom człowieka. Ze względu na swoją żarłoczność, biedronki azjatyckie były wykorzystywane do ochrony upraw w Kalifornii w 1916r., i od tamtego momentu powoli zaczęła swoją ekspansję na całą Amerykę Północną, Amerykę Południową i Afrykę. Od 1995r., zaczęto hodować biedronkę w warunkach laboratoryjnych i kilkukrotnie była wprowadzana do ekosystemu. Pierwsze biedronki azjatyckie w naturálních warunkach można było obserwować  od 1991r. najpierw we Francji a poźniej stopniowo na całym kontynencie. W Polsce od 2006r.

Budowa:
Biedronka azjatycka dosyć często jest mylona z naszą polską biedronką siedmiokropką. Długość ciała wynosi od 5 do 8 mm a szerokość ok 4 do 7 mm. Ciało jest kształtu owalnego. Barwa biedronki azjatyckiej jest zmienna i przybiera kolory od żółtej poprzez pomarańczową aż do czarnej. Kropki na pokrywach również są różnych kolorów. Na przedpleczu można dostrzec znak przypominający dużą literę M, otoczoną białymi plamkami.

Biologia:
Samice dziennie składają 20 do 30 jaj, a w ciągu całego życia nawet do ponad 3000 szt. W ciągu roku, w zależności od temperatury i pogody są w stanie wykształcić do 4 pokoleń. Dojrzały owad żyje około roku czasu. Postaci dorosłe i larwy najczęściej są drapieżne żywiąc się mszycami, przędziorkami i innymi, w tym jajami owadów. Do ich pokarmu zalicza się również nektar kwiatowy oraz owoce-najczęściej winogrona. Proces migracji biedronki azjatyckiej zaczyna się w październiku.

Szkodliwość:
Biedronka azjatycka upodobała sobie winogrona i niejednokrotnie powoduje poważne straty przy produkcji wina. Kiedy przedostaną się do procesu technologicznego, zgniatana wydziela gorzki smak.
Zdarzają się częste ugryzienia ludzi, które pozostawiają wyraźne ślady u osob wrażliwych, powodując reakcje alergiczne. Po dotknięciu biedronki należy umyć ręce gdyż wydziala żółtą, drażniącą ciecz która trwale barwi.

Zwalczanie:
doszczelnianie budynków,
zamiana oświetlenia na oświetlenie rtęciowe,
siatki w oknach,
zabiegi chemiczne wykonywane tylko przez wyspecjalizowane ekipy zwalczające zagrożenia sanitarne!

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis)

 

 

 

41-300 Dąbrowa Górnicza
ul. Graniczna 10B
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04