KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl

Najnowsze posty

barszcz sosnowskiego - charakterystyka

Barszcz Sosnowskiego – charakterystyka

Środowisko naturalne – występowanie:

Większość osób kojarzy barszcz sosnowskiego, bowiem możemy go spotkać na łąkach, nieużytkach, a także niedaleko skupisk ludzkich, w tym na obszarach miejskich (parkach, skwerach). Istotne jest, iż choć nie wygląda ona groźnie to bezpośredni kontakt może się skończyć tragicznie, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) to niebezpieczna dla zdrowia, parząca roślina. Swoją nazwę roślina ta zawdzięcza rosyjskiemu botanikowi – Dmitrijowi Iwanowiczowi Sosnowskiego. Styczność z nią powoduje oparzenie skóry (II i III stopnia), podobne do oparzenia wrzątkiem, następstwem będą także ropne pęcherze, które mogą się goić nawet przez kilka lat, w najgorszym razie barszcz Sosnowskiego może nawet przyczyniać się do śmierci.

Roślina ta została sprowadzona na teren Polski z Kaukazu pod koniec lat 50. XX wieku, jako pasza dla bydła. Jednakże po pewnym czasie okazało się, iż jest to bardzo groźny gatunek, który uległ zdziczeniu i rozprzestrzenił się niekontrolowany. Roślina bywa także określana mianem „zemsty Stalina”, gdyż właśnie w tym okresie uprawiano go na masową skalę. Jego największe skupiska znajdują się we wschodniej oraz centralnej części (województwo mazowieckiego i warmińsko-mazurskie).

Jak poznać barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego przypomina wyrośnięty koper, jednak jest od niego znacznie wyższy, może osiągać nawet 4 metry wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygą, w dolnej części pokrytą fioletowymi plamkami. Liście barszczu są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach. Kwiaty które zbierają się w gęsty i duży baldach są białe.

Kiedy barszcz sosnowskiego jest najbardziej groźny?

Należy uważać na barszcz Sosnowskiego szczególnie w okresie jego kwitnienia i owocowania, gdy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Pamiętajmy, iż w tym czasie nawet pośredni kontakt z tą rośliną może spowodować poparzenia skóry. W tym czasie uwalniają się związki furanokumarynowe z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.

 

41-310 Dąbrowa Górnicza
ul. Jaworowa 2
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04