KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl

Najnowsze posty

barszcz sosnowskiego - charakterystyka

Barszcz Sosnowskiego – charakterystyka

Środowisko naturalne – występowanie:

Większość osób kojarzy barszcz sosnowskiego, bowiem możemy go spotkać na łąkach, nieużytkach, a także niedaleko skupisk ludzkich, w tym na obszarach miejskich (parkach, skwerach). Istotne jest, iż choć nie wygląda ona groźnie to bezpośredni kontakt może się skończyć tragicznie, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) to niebezpieczna dla zdrowia, parząca roślina. Swoją nazwę roślina ta zawdzięcza rosyjskiemu botanikowi – Dmitrijowi Iwanowiczowi Sosnowskiego. Styczność z nią powoduje oparzenie skóry (II i III stopnia), podobne do oparzenia wrzątkiem, następstwem będą także ropne pęcherze, które mogą się goić nawet przez kilka lat, w najgorszym razie barszcz Sosnowskiego może nawet przyczyniać się do śmierci.

Roślina ta została sprowadzona na teren Polski z Kaukazu pod koniec lat 50. XX wieku, jako pasza dla bydła. Jednakże po pewnym czasie okazało się, iż jest to bardzo groźny gatunek, który uległ zdziczeniu i rozprzestrzenił się niekontrolowany. Roślina bywa także określana mianem „zemsty Stalina”, gdyż właśnie w tym okresie uprawiano go na masową skalę. Jego największe skupiska znajdują się we wschodniej oraz centralnej części (województwo mazowieckiego i warmińsko-mazurskie).

Jak poznać barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego przypomina wyrośnięty koper, jednak jest od niego znacznie wyższy, może osiągać nawet 4 metry wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygą, w dolnej części pokrytą fioletowymi plamkami. Liście barszczu są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach. Kwiaty które zbierają się w gęsty i duży baldach są białe.

Kiedy barszcz sosnowskiego jest najbardziej groźny?

Należy uważać na barszcz Sosnowskiego szczególnie w okresie jego kwitnienia i owocowania, gdy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Pamiętajmy, iż w tym czasie nawet pośredni kontakt z tą rośliną może spowodować poparzenia skóry. W tym czasie uwalniają się związki furanokumarynowe z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.

 

41-310 Dąbrowa Górnicza
ul. Jaworowa 2
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04

Tagi: deratyzacja Katowice, pluskwy zwalczanie, pluskwy Tychy, firma deratyzacyjna, dezynsekcja pluskwy, dezynfekcja pluskwy, dezynsekcja Jastrzębie-Zdrój, deratyzacja Bielsko, dezynsekcja Katowice, ochrona przed szkodnikami Gliwice, monitoring ddd Rybnik, dezynfekcja Chorzów, dezynfekcja zbiorników Myszków, ochrona zieleni Mikołów, ochrona przed ptakami Czeladź, zwalczanie kretów Siemianowice Śląskie, zwalczanie nornic Tarnowskie Góry, deratyzacja Dąbrowa Górnicza, dezynsekcja Zabrze, zwalczanie os Sosnowiec, zwalczanie szerszeni Częstochowa, zwalczanie mrówek Dąbrowa Górnicza, zwalczanie prusaków Chorzów