KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
Zwalczanie kleszczy i obrzeżków gołębich

kleszcz pospolity

Kleszcze to duże roztocze. Są pasożytami przenoszącymi wiele chorób bakteryjnych i wirusowych. Żywiciela wykrywają dzięki zlokalizowanemu na odnóżach narządowi Hellera, który odbiera wrażenia chemiczne i termiczne. Dzięki temu można spotkać kleszcze które siedząc na roślinach mają uniesione pierwsze kończyny ku górze. W zależności od gatunku okres żerowania może trwać 10-11 dni. Magazynowana krew jest zagęszczana przez usuwaniu z niej niepotrzebnej wody. Część gatunków żyje w gniazdach ptaków oraz w norach. Aktywność kleszczy jest uzależniona ot aktywności żywiciela. Gatunki żerujące na ptakach jak na przykład obrzeżek gołębi (Argas reflexus) są aktywne nocą, a te żerujące na nietoperzach są aktywne w dzień. Występuja również gatunki które są aktywne całą dobę. Jaja kleszczy są składane w ściółce, na ziemi lub w gnieździe żywiciela. Zwykle larwy muszą znaleźć się na żywicielu, aby przeobrazić się w nimfę.
Kleszcze mogą przenosić wiele różnych chorób. Bezpośrednim skutkiem żerowania są obrzęki połączone z gorączką. Takie objawy wywołuje często żerowanie obrzeżków gołębich. Kleszcze przenoszą bakterie, wirusy i pierwotniaki. Do najważniejszych z powodu zagrożenia epidemiologicznego gatunków należą kleszcz pastwiskowy, kleszcz łąkowy, kleszcz jeżowy i kleszcz gryzoni. Kleszcz pastwiskowy przenosi pierwotniaki Toxoplasma gondii. Jedną z najgroźniejszych chorób przenoszonych przez kleszcza pastwiskowego jest borelioza.
Na ataki kleszczy najbardziej narażone są osoby przebywające w lesie, łące. Profilaktycznie należy stosować preparaty repelentne odstraszające kleszcze i odpowiednią odzież.

 

Skontaktuj się z naszym specjalistą i zapoznaj się z ofertą zwalczania kleszczy i obrzeżków gołębich.

Wiśniewski Pest Control              Wiśniewski Pest Control

 

41-300 Dąbrowa Górnicza
ul. Graniczna 10B
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04