KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
Zwalczanie omacnicy, moli, mklików

Skontaktuj się z naszym specjalistą i zapoznaj się z ofertą zwalczania moli spożywczych, ubraniowych, mklików.

tel. 509 257 052

Opis i charakterystyka gatunków:
Molowate
Omacnicowate
Mkliki

Molowate

Do molowatych należą bardzo drobne motyle o rozpiętości skrzydeł do 15 mm. Charakteryzują się szczątkowym aparatem gębowym. Skrzydła przednie są lancetowate, o zaokrąglonym wierzchołku, na końcu nieco rozszerzone, najczęściej szare lub szarobrunatne. Gąsienice żerują w produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego (ziarno, nasiona, suszone owoce, grzyby, tkaniny, futra) W warunkach naturalnych spotyka się je w gniazdach ptaków, w spróchniałym drewnie, hubach. W magazynowanym ziarnie zbóż i innych nasionach występuje kilka gatunków motyli z rodziny molowatych. Największe szkody wyrządza mól ziarniak.

Mól ziarniak (Nemapogon granellus L.)
Długość ciała od 6-8 mm a rozpiętość skrzydeł od 9-14 mm. Skrzydła przednie wąskie, szare lub białawe. Na ich powierzchni występują ciemne, nieregularne plamy. Tylne skrzydła szarawe i przyciemnione na końcach. Tułów i odwłok białe.
Motyle aktywne w nocy. Samica składa wtedy jaja na produkty pokarmowe pojedynczo lub w niewielkich grupach. Rozwój embrionalny trwa w warunkach magazynowych 1-14 dni. Rozwój gąsienic trwa 2-4 miesiące. Przed przepoczwarzeniem gąsienice opuszczają porażony produkt w poszukiwaniu szczelin i kryjówek. Przy silnym porażeniu pryzmy ziarna są pokryte grubą warstwą przędzy mola ziarniaka. Przepoczwarzenie odbywa się w szczelinach podłóg i różnych zakamarkach.
W Polsce mól ziarniak jest pospolity. Najczęściej poraża nasiona roślin strączkowych, zboża, sporysz, pasze, suszone grzyby, suszone owoce.

Mól włosienniczek (Tineola biseliella Humm.)
Rozpiętość skrzydeł ok 15 mm. A długość ciała wynosi 7-9 mm. Głowa, tułów i przednie skrzydła są szarożółte, silnie połyskujące. Tylne skrzydła są nieco jaśniejsze. Jaja owalne, białe z drobną sieteczką na powierzchni. Gąsienica po wyjściu z jaja ma długość 1 mm. i jest białoczerwona z brązową głową pokryta szczecinkami. Samice składają jaja bezpośrednio na materiale, który posłuży larwom za pokarm. Motyle żyją około jednego miesiąca i wykazują aktywność tylko w nocy. Mól włosienniczek to szkodnik pospolity, spotykany w mieszkaniach na tkaninach wełnianych, bawełnianych, jedwabnych, futrach, pierzu, sporadycznie występuję w ziarnie zbóż.

Omacnicowate

Motyle z wydłużonym ciałem i małą głową. Odnóża mają cienkie i długie a skrzydła w zarysie trójkątne. Skrzydła przednie z wyraźnym rysunkiem są gęsto pokryte łuskami.

Omacnica spichrzanka (plodia interpunctella Hubner)
Omacnica spichrzanka to motyl o rozpiętości skrzydeł 14-18 mm i jest charakterystycznie ubarwiona. Przednie skrzydła u nasady są żółte a pozostała część ciemnoczerwona lub w odcieniach brunatnego z szaroniebieskimi poprzecznymi paskami. Tylne skrzydła szaroniebieskie i prześwitują. Gąsienice zaraz po wyjściu z jaja są białe a potem mogą przybrać barwę zielonkawą, pomarańczową lub czerwoną co jest uwarunkowane pokarmem. Głowa gąsienicy jest brązowa. Motyle żyją w temperaturze pokojowej ok. 14 dni. W optymalnych warunkach temperaturowych rozwój gąsienicy trwa 3 tygodnie. W Polsce występują dwa pokolenia w roku. Szkodnik pospolity jest często spotykamy w ziarnie zbóż i jego przetworach a także w nasionach, ziołach i orzechach.

Mkliki

Do rodziny phycitidae należy wiele gatunków występujących w lokalach gastronomicznych, zakładach spożywczych, magazynach. Motyle są szaro ubarwione z poprzecznymi przepaskami na przednich skrzydłach. Skrzydła są długie i wąskie. Gąsienice przędą nici i żerują w oprzędach. Są barwy brudnobiałej, żółtoszarej i mają wyraźne plamki wokół przetchlinek. Poczwarka jest zaknięta i ukryta wewnątrz kokonu. Osobniki dorosłe wykazują aktywność nocną.

Mklik mączny (Ephestia kuhniella Zeller)
Rozpiętość skrzydeł tego motyla waha się w przedziale 22-25 mm. a długość ciała 1-14 mm. Przednie skrzydła są wąskie, wydłużone barwy szarej, w części nasadowej i wierzchołkowej przybierają ciemne faliste linie. Tylne skrzydła są szerokie, jasnoszare na wierzchołku a na obwodzie przyciemnione. Głowa i tułów są jasnoszare. Jaja owalne mają gładką powierzchnię i długość 0,6 mm. Gąsienice przybierają barwę białą, brudnoróżową lub zielonkawą i są pokryte delikatnymi włoskami. Motyle nie pobierają pokarmu i są aktywne tylko w nocy. W dzień siedzą nieruchomo na ścianach. Jaja składane bezpośrednio na produkty pokarmowe.
Mklik mączny jest najgroźniejszym szkodnikiem przemiału ziarna i szkodnikiem mąki. Spotykany jest również w orzechach i suszonych owocach oraz nasionach strączkowych. Gąsienice zanieczyszczają również produkty spożywcze i uszkadzają sita w młynach.

Mklik próchniczek (Ephestia elutella Hubner)
Motyle o rozpiętości skrzydeł w przedziale 16-22 mm. i długości 8-11 mm. Przednie skrzydła są szaroniebieskie lub brązowoszare z dwoma jasnymi poprzecznymi paskami. Samce u podstawy przednich skrzydeł wyróżnia pęczek jasnych włosków. Tylne skrzydła jasnoszare. Głowa i tułów są jasnoszare lub popielate. Osobniki dorosłe żyją kilka dni i nie pobierają pokarmu.. Samica składa ok. 150 jaj. Gąsienice po wyjściu z jaj wytwarzają oprzęd w dużych ilościach. Żerują w kokonie. Czas rozwoju zależy od temperatury. Gatunek rozwija się w przetworach zbożowych, ziarnie zbóż, suszonych ziołach i owocach a także tytoniu, papryce i migdałach
Wykonujemy usługi zwalczania omacnic, mklików i moli w zakładach spożywczych, magazynach oraz w mieszkaniach prywatnych.

 

41-310 Dąbrowa Górnicza
ul. Jaworowa 2
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04

Tagi: deratyzacja Katowice, pluskwy zwalczanie, pluskwy Tychy, firma deratyzacyjna, dezynsekcja pluskwy, dezynfekcja pluskwy, dezynsekcja Jastrzębie-Zdrój, deratyzacja Bielsko, dezynsekcja Katowice, ochrona przed szkodnikami Gliwice, monitoring ddd Rybnik, dezynfekcja Chorzów, dezynfekcja zbiorników Myszków, ochrona zieleni Mikołów, ochrona przed ptakami Czeladź, zwalczanie kretów Siemianowice Śląskie, zwalczanie nornic Tarnowskie Góry, deratyzacja Dąbrowa Górnicza, dezynsekcja Zabrze, zwalczanie os Sosnowiec, zwalczanie szerszeni Częstochowa, zwalczanie mrówek Dąbrowa Górnicza, zwalczanie prusaków Chorzów