KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
Zwalczanie much

Skontaktuj się z naszym specjalistą i zapoznaj się z ofertą zwalczania much. Usługi zwalczania much wykonujemy w zakładach spożywczych, sklepach, wysypiskach śmieci.

tel. 509 257 052

Opis i charakterystyka gatunków:
Mucha domowa (Musca domestica)
Ścierwica mięsówka (Sarcophaga canaria)
Padlinówka cesarska (Lucilia caesar)
Mucha plujka (Calliphora vomitoria)
Wywilżna octówka (Drosphila funebris)

Mucha domowa (Musca domestica)
Mucha domowa jest jednym z najbardziej znanych i najbardziej uciążliwych dla człowieka owadów. Związane silnie z domostwami i pomieszczeniami gospodarczymi.

Budowa:
Mucha domowa ma głowę koloru czarnego z dużymi czerwonobrunatnymi oczami, na której znajdują się krótkie czułki i aparat gębowy typu liżącego. Skrzydła przezroczyste Osiąga zwykle 7-9 mm długości i jest ubarwienie szaro-czarnego. Nie kłuje i nie wysysa krwi ale daje się we znaki swym natręctwem, poza tym siadając na odchodach jak również padlinie itp. może przenosić wiele chorób wywoływanych przez bakterie, wirusy lub pasożyty.

Biologia:
Jednorazowo mucha domowa składa od 100 do 150 jaj, przeważnie w mięsie lub odchodach. Jest jednym z pierwszych gatunków rozwijających się na zwłokach dlatego wykorzystywana jest powszechnie w medycynie sądowej. Larwy odżywiają się wszelkimi substancjami roślinnymi i zwierzęcymi, zwykle będącymi w stanie rozkładu. Osiągają do 15 mm długości, podczas gdy ciemnobrunatne bobówki do 8 mm-można znaleźć w odpadkach i wszelkich gnijących odpadkach, także w glebie.
zwalczanie much, dezynsekcja
Ścierwica mięsówka (Sarcophaga canaria L.)
Znana na całej kuli ziemskiej z wyjątkiem obszarów polarnych. W więksości przypadków larwy pasożytują w innych owadach, na padlinie i mięsie, mogą się również rozwijać w ranach.

Budowa:
Wielkość much z tej rodziny waha się pomiędzy 4,5-18mm. Ścierwice różnią się od innych much plamistym ubarwieniem odwłoku na którym tworzy się szachownica. Na białawoszarym tułowiu wyraźnie widoczne 3 podłużne, ciemne pasy. W odróżnieniu od innych much ścierwice są żyworodne, tzn. Nie składają jaj tylko rodzą larwy. Larwy koloru białego, czerwiowate. W przedniej części ciała prześwitują przez chitynę silnie zredukowane narządy pyszczkowe, wykształcone w postaci czarnych szczecinek. Tylny koniec ciała rozszerzony z dużym wypukleniem. Poczwarki w czarnobrunatnych, beczułkowatych osłonkach tzw. bobówkach, powstałych z wyschniętej ostatniej wylinki larwalnej.

Biologia:
Przed urodzeniem larw ścierwica szykuje odpowiedni pokarm dla młodego pokolenia, a więc siada np. Na padlinie lub mięsie użytkowym Larwy od razu po urodzeniu żerują. W ciągu całego życia linieja 3 razy. Rozwój w dużej mierze zależy od temperatury. W lecie życie larw trwa ok. 2 tygodni, po czym następuje zapoczwarczenie. Najczęściej dla zapoczwarczenia się, larwy przechodzą z padliny do ziemii albo do innych ciasnych kryjówek. Stadium poczwarki trwa takže ok 2 tygodni. Cały rozwój może być ukończony w ciągu miesiąca, dlatego ścierwice w okresie letnim wydają kilka pokoleń.Samice zimują ukryte w zacisznych miejscach a na wiosnę dają początek nowemu pokoleniu.

Szkodliwość i zwalczanie:
Szkodliwość ścierwicy polega zarówno na bezpośrednim psuciu zapasów mięsnych, jak i rozwlekaniu różnych zarazków chorobotwórczych.Zwalczanie w gospodarstwach domowych sprowadza się do przechowywania mięsa w chłodnych i ciemnych pomieszczeniach, dobrze zabezpieczonych przed muchami. Przed ścierwicą nie zabezpiecza solenie ani marynowanie mięsa, natomiast niszczy je przez dłuższy okres działanie niskich temperatur-poniżej zera.
zwalczanie much, dezynsekcja
Padlinówka cesarska (Lucilia caesar)
Mucha o długości ciała do 10 mm. Jest barwy niebieskozielonej lub zielonej, metalicznie lśniąca.obotnice
zwalczanie much, dezynsekcja
Mucha plujka (Calliphora vomitoria)

Przedstawiciele rodziny Calliphoridae charakteryzują się specjalnym układem żyłek na skrzydłach tzn: piąta żyłka podłużna (media)zagina się silnie do przodu i łączy z czwartą. Gatunek żerujący na szczątkach zwierzęcych przystosował się do życia w pomieszczeniach.

Budowa:
Mucha osiaga 9-13mm długości. Ciało pokryte licznymi szczecinkami. Tułów szary, z niebieskawymi podłużnymi plamkami. Odwłok ciemnoniebieski. Oczy brązowe, policzki czarne lub ciemnoszare z czerwonymi wloskami.

Biologia:
Samice składają podłużne, do 1,5mm długości jaja na mięsie. Jedna samica składa do 1200 jaj w ciągu kilkudziesięciu dni. Larwy wychodzą z jaj zwykle jeszcze tego samego dnia. Są miękkie i białe, zwężające się ku przodowi. Ostatni człon mają ścięty z 12 wyrostkami przetchlinkami. Larwy wdrażają się w głąb mięsa i szybko rozwijają osiągając po upływie tygodnia 12mm długości. Przed przepoczwarzeniem opuszczają pokarm. Poczwarki są brązowe, nieco zwężone na granicy pomiędzy tułowiem a odwłokiem. Na końcu ciała mają 12 ząbków. W stadium tym mucha przebywa 10-20 dni. Cały rozwój u plujki latem trwa ok 1 miesiąca. Zimują poczwarki lub postaci dorosłe, które latem żyją niewiele ponad miesiąc.
Plujka składa jaja na świeżym mięsie. Jest uciążliwym szkodnikiem w rzeźniach, masarniach i mieszkaniach. Larwy mogą się również rozwijać w zaniedbanych ranach człowieka i zwierząt.

Zwalczanie:
Zwalczanie plujek ma charakter zapobiegawczy. Mięso przechowuje się w chłodnych, ciemnych miejscach. Jeśli zamyka się je, to zabezpieczająca siatka nie powinna znajdować się od góry, gdyż wtedy plujka potrafi zrzucić jaja na mięso. Rozwój larw ustaje, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni. Duże znaczenie ma usuwanie odpadków mięsnych, szybkie suszenie kości.
zwalczanie much, dezynsekcja
Wywilżna octówka (Drosphila funebris F.)
Owad dorosły wywilżny octówki osiąga 3-4,5 mm. Tułów muchówki jest koloru żółtego, oczy czerwone, odwłok koloru czarnego z żółtymi pasami które są umieszczone w poprzek. Jaja owalne, długości ok. 0,6 mm. i mają płytkę z 4 długimi nitkami, wystającymi ponad powierzchnię pokarmu.. Larwa koloru białego dorasta do 8 mm długości. Muchówki w temperaturze ok 30 stopni żyją dwa tygodnie. Zaraz po wyjściu z poczwarek zlatują się do gnijących owoców, na których składają jaja. Jedna samica składa ok 300 jaj. Jaja rozwijają się do 3 dni.
Szkody wyrządzają larwy wywilżny octówki gdyż zanieczyszczają soki, dżemy, kwaszone ogórki, owoce. Często jest również spotykany w resztkach mleka. Mogą być roznosicielami bakterii i grzybów, które zakłócają procesy fermentacyjne. 

 

41-310 Dąbrowa Górnicza
ul. Jaworowa 2
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04

Tagi: deratyzacja Katowice, pluskwy zwalczanie, pluskwy Tychy, firma deratyzacyjna, dezynsekcja pluskwy, dezynfekcja pluskwy, dezynsekcja Jastrzębie-Zdrój, deratyzacja Bielsko, dezynsekcja Katowice, ochrona przed szkodnikami Gliwice, monitoring ddd Rybnik, dezynfekcja Chorzów, dezynfekcja zbiorników Myszków, ochrona zieleni Mikołów, ochrona przed ptakami Czeladź, zwalczanie kretów Siemianowice Śląskie, zwalczanie nornic Tarnowskie Góry, deratyzacja Dąbrowa Górnicza, dezynsekcja Zabrze, zwalczanie os Sosnowiec, zwalczanie szerszeni Częstochowa, zwalczanie mrówek Dąbrowa Górnicza, zwalczanie prusaków Chorzów