KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
Odkomarzanie

W pewnym okresie lata pojawiają się nagle i masowo komary. Brzęczenie zaczyna być słyszalne w porze późnego popołudnia. Komary kłują nas bezlitośnie podczas spacerów, wycieczek, nad wodą lub kiedy wieczorem zostawimy otwarte okno. Z pomocą przychodzą repelenty które wykorzystujemy naskórnie, elektrofumigatory oraz siatki montowane w ramach okien ale ulgę przyniesie tylko profesjonalne odkomarzanie.

Skąd się biorą komary?

Zwykle jesienią samica komara składa jaja na powierzchni wód lub w podmokłym gruncie. W takiej postaci jaja komarów są pozostawione aż do wiosennych roztopów. Komary mogą przetrwać porę chłodną w postaci jaj, larw i poczwarek. Zimno ich nie zabija. Dopiero wiosną i z nastaniem ciepłych dni wylęgają się z nich dorosłe owady. Często w porze zimowej widujemy dorosłe owady komarów na wpół żywe, odrętwiałe i senne. Znajdujemy je na strychach, w piwnicach a czasami nawet na zewnątrz pomieszczeń. Są to samice komarów.

Rozmnażanie komarów:

W lecie, przy stabilnej pogodzie samica komara składa jaja na powierzchnię wód po kilkaset sztuk na raz. Z jaj po 2 do 3 ni wylęgają się larwy, które tym się odznaczają, że ich narząd gębowy dostosowany jest do chwytania pokarmu i do żucia. Larwy przebywają stale w wodzie i prowadzą rozbójniczy tryb życia. Odżywiają się albo drobnymi roślinami wodnymi i zwierzętami albo wszystkim co znajduje się na powierzchni lub w głębi lub na dnie. Larwy komarów pływają tuż pod powierzchnią wody, wysuwając nad powierzchnię rurkę powietrzną służącą im do oddychania. Sposób oddychania larw to również sposób na odkomarzanie. Mianowice pokrywa się powierzchnię wody warstwą specjalnego biodegradowalnego preparatu przez co larwy ulegają uduszeniu. W okresie 14 dni larwa wyrasta całkowicie i zmienia się w poczwarkę, która pływa swobodnie i oddycha podobnie jak larwa. W postaci poczwarki komar może przebywać przez całą zimę. W lecie już po paru godzinach powłoka poczwarki pęka a dorosły komar po wyschnięciu odlatuje. Jaja komarów żyjące w naszym kraju są odporne na niską temperaturę.

Odkomarzanie:

Komary oraz ich larwy i poczwarki należy niszczyć przede wszystkim w miejscach w których są składane jajeczka a dorosłe owady w miejscach ich stałego przebywania. W miastach i osiedlach poza miastem siedliskami są wszelkie stawy, zalewiska, glinianki, rowy, wody z deszczówką i inne. Owady składają jaja i lęgną się wszędzie, gdzie znajdują się bodaj ślady wody. Podczas lata po deszczu komary rozwijają się nawet w kałużach, rynnach itp. Odkomarzanie wykonujemy w przydomowych ogródkach, parkach zieleni, ośrodkach wypoczynkowych i innych. Używane preparaty są bezpieczne dla ludzi a pora wykonywania zabiegu nie zagraża pszczołom. Zwalczamy larwy komarów w zbiornikach wodnych przy użyciu środków biologicznych zanim problem komarów staje się gryzący.

odkomarzanie, odkomarzanie Katowice

Skontaktuj się z naszym specjalistą i zapoznaj się z ofertą na odkomarzanie.

Wiśniewski Pest Control              Wiśniewski Pest Control

Usuwanie gniazd os i szerszeni

Nie narażaj się na niepotrzebne zagrożenie ze strony os i szerszeni. Nie próbuj sam usuwać gniazda nawet jeżeli wydaje się to proste-zleć to nam. Jeżeli w dalszym ciągu się zastanawiasz przeczytaj poniższy artykuł…

W Polsce żyje kilkanaście gatunków os. Do najbardziej pospolitych gatunków rodziny Vespinae należą: szerszeń pospolity, osa leśna, osa średnia, osa saksońska, osa pospolita, osa dachowa, osa kukułcza i osa ruda. Do podrodziny Polistinae należy klecanka pospolita i klecanka polna. Wszystkie mają charakterystyczne żółto-czarne ubarwienie, kolory które służą jako ostrzeżenie dla potencjalnych wrogów którymi są głównie ptaki…i ludzie…W naszym otoczeniu są najbardziej jadowitymi stworzeniami. Jad os pomimo tego, że jest słabszy niż jad pszczoły miodnej to jest większy i może być używany kilkukrotnie-pszczoła miodna po użądleniu ginie.

Najważniejsze czynne składniki jadu błonkówek

składnik jadu

pszczoła

osa

szerszeń

aminy

histamina

histamina
serotonina

histamina
serotonina
acetylocholina

peptydy
i proteiny

apamina
melityna

kinina

kinina

enzymy

fosfolipaza A
hialuronidaza

fosfolipaza A
fosfolipaza B
hialuronidaza

fosfolipaza A
fosfolipaza B

 

Jad os jest złożoną mieszaniną różnych peptydów, enzymów i innych białek oraz amin takich jak histamina, serotonina, acetylocholina która wywołuję arytmię pracy serca. Wymienione związki powodują ból, pieczenie i podrażnienie. Objawy występują po kilku minutach lub po kilku godzinach. U osób uczulonych na składniki jadu występuje astma alergiczna, uczulenie a w ostrych przypadkach zaburzenia układu krążenia, które czasami powoduje konieczność hospitalizacji. Przyjmuje się, że jedna osoba na sto tysięcy umiera…

Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz-Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda szerszeni Usuwanie gniazda szerszeni Usuwanie gniazda szerszeni Usuwanie gniazda szerszeni Usuwanie gniazda szerszeni Usuwanie gniazda os Usuwanie gniazda os

 

41-300 Dąbrowa Górnicza
ul. Graniczna 10B
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04