KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
Zwalczanie pleśniakowca lśniącego

Skontaktuj się z naszym specjalistą i zapoznaj się z ofertą zwalczania pleśniakowca lśniącego

tel. 509 257 052

Pleśniakowiec Lśniący (Alphitobius diaperinus Panz.)
Do niedawna oznaczony był jako szkodnik o małym znaczeniu gospodarczym, który występował na pleśniejących produktach spożywczych. Obecnie w dużych ilościach rozwija się w kurnikach gdzie bywa poważnym problemem. Larwy żerują w martwych kurczakach i przyczyniają się do redukcji stada.

Budowa:
Chrząszcz koloru brązowo-czarnego, błyszczący. Długość ciała waha się pomiędzy 5-6mm, owalny. Przedplecze i pokrywy punktowane bez mikrorzeźby. Głowa stosunkowo mała zachodzi pod przedplecze do wysokości oczu. Czułki koloru czerwonawego rozszerzają się ku końcowi.

Występowanie:
Pleśniakowiec lśniący pochodzi z krajów ciepłych i jest gatunkiem kosmopolitycznym szeroko występującym w Ameryce Północnej i Europie. W Polsce do niedawna nie był uważany za szkodnika o większym znaczeniu gospodarczym. Odporny na niskie temperatury. Rozprzestrzenia się razem z paszami.

Biologia:
Jaja białe, duże ok 1,2mm długości, pokryte oleistą wydzieliną. Rozwój larwy w temperaturze 30 stopni trwa 34dni, natomiast w temperaturze pokojowej prawie rok. Larwa jest koloru żółto-brązowego i dorasta do wielkości 9-11mm, na końcu wyraźnie widoczny kolec zagięty do góry. Mają krótkie 3 członowe czułki, przechodzą 7 wylinek.  Poczwarki są koloru białego do 5mm długości z charakterystycznymi włoskami na odwłoku.W temperaturze 30 stopni już po tygodniu ukazują się postaci dorosłe.

Szkodliwość i zwalczanie:
Warunki panujące w kurnikach sprzyjają rozwojowi pleśniakowca lśniącego. Zwalczanie odbywa się przy pomocy techniki zamgławiania termicznego i zamgławiania ULV.
zwalczanie pleśniakowca lśniącego
szkodliwość pleśniakowca lśniącego

 

41-310 Dąbrowa Górnicza
ul. Jaworowa 2
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04

Tagi: deratyzacja Katowice, pluskwy zwalczanie, pluskwy Tychy, firma deratyzacyjna, dezynsekcja pluskwy, dezynfekcja pluskwy, dezynsekcja Jastrzębie-Zdrój, deratyzacja Bielsko, dezynsekcja Katowice, ochrona przed szkodnikami Gliwice, monitoring ddd Rybnik, dezynfekcja Chorzów, dezynfekcja zbiorników Myszków, ochrona zieleni Mikołów, ochrona przed ptakami Czeladź, zwalczanie kretów Siemianowice Śląskie, zwalczanie nornic Tarnowskie Góry, deratyzacja Dąbrowa Górnicza, dezynsekcja Zabrze, zwalczanie os Sosnowiec, zwalczanie szerszeni Częstochowa, zwalczanie mrówek Dąbrowa Górnicza, zwalczanie prusaków Chorzów