KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
Zwalczanie psotników (gryzków)

Wykonujemy usługi zwalczania psotników w mieszkaniach, magazynach, zakładach spożywczych i innych
Skontaktuj się z naszym specjalistą i zapoznaj się z ofertą zwalczanie psotników

tel. 509 257 052

Opis i charakterystyka gatunków:
Psotnik lalotek (Lachesilla pedicularia L.)
Psotnik kołatek (Liposcelis divinatorius Muller)
Psotnik zakamarnik (Atropos pulsatorium L.)

Do rzędu gryzków należą drobne owady o prymitywnej budowie ciała, blisko spokrewnione z termitami. Ubarwienie ciała jest jasnożółte, szare a czasami ciemnobrązowe. Posiadają skrzydła ale nie latają. Odnóża przystosowane do biegania. Głowa duża, oczy psotnika są dobrze rozwinięte i wypukłe a czułki długie, nitkowate. Ciało gryzków jest delikatne i ma krótki tułów. Występują w miejscach ciepłych i wilgotnych gdzie rozmnażają się pleśniaki służące im za pokarm. W mieszkaniach i magazynach gryzki można spotkać na ziarnach zbóż, mące, kaszy, płatkach owsianych, grzybach. W muzeach uszkadzają książki, tapety, meble. Gryzki poruszają się krótkimi przerywanymi ruchami.

Psotnik lalotek (Lachesilla pedicularia L.)
Ciało długości 1,5-2 mm barwy ciemnobrązowej. Obie pary skrzydeł są dobrze rozwinięte. Osobniki dorosłe psotnika lalotka występują w warunkach naturalnych skąd jesienią przedostają się do mieszkań. Samce możemy spotkać na oknach domowych. Psotnik lalotek występuje w produktach spożywczych i resztkach organicznych

Psotnik kołatek (Liposcelis divinatorius Muller)
Ciało długości 1,5 mm. Jest barwy brudnożółtej lub szarobrunatnej. Owad bezskrzydły, oczy małe. Bardzo pospolity w Polsce. Występuje w mieszkaniach i magazynach na produktach spożywczych. Psotnik kołatek może uszkadzać zbiory entomologiczne i botaniczne.

Psotnik zakamarnik (Atropos pulsatorium L.)
Ciało długości 2 mm, barwy brudnobiałej lub żółtej. Czułki długie, skrzydła w formie długich łusek, odwłok pokryty plamkami. Gatunek pospolity, często spotykamy w magazynach i mieszkaniach gdzie występuje w produktach spożywczych, meblach, dywanach, książkach, pod tapetami. W warunkach naturalnych żyje w gniazdach ptaków.


 

 

41-300 Dąbrowa Górnicza
ul. Graniczna 10B
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04