KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
Zwalczanie strąkowców

Skontaktuj się z naszym specjalistą i zapoznaj się z ofertą zwalczania strąkowców.

tel. 509 257 052

Opis i charakterystyka gatunków:
Strąkowiec grochowy (Bruchus pisorum L.)
Strąkowiec czteroplamy (Callosobruchus quadrimaculatus)

Strąkowce to chrząszcze małe, owalne, o głowie wyciągniętej w szeroki ryjek. Larwy zwykle pozbawione odnóży, zagięte, grube. Przechodzą rozwój wewnątrz nasion roślin z rodziny motylkowatych. Owady dorosłe można spotkać na kwiatach. Strąkowce często uszkadzają nasiona roślin motylkowych ale nie wszystkie występują w magazynach.

Strąkowiec grochowy (Bruchus pisorum L.)

Chrząszcz o długości 4-5 mm. Ciała strąkowca grochowego jest krótkie, owalne, barwy szarobrązowej. Głowa mała, zawinięta w stronę brzuszną. Tylne uda posiadają po jednym dużym kolcu. Na brzegach przedplecza występują małe ząbki a u podstawy przedplecza znajduje się jasna plama. . W poprzek pokryw biegną jasne paski powstałe z kępek włosków. Chrząszcze składają jaja pojedynczo na formujące się strąki, zaraz po przekwitnięciu grochu. Strąkowiec grochowy jest szkodnikiem kosmopolitycznym, atakuje wszystkie rodzaje grochu. W Polsce występuje pospolicie.

zwalczanie strąkowca fasolowego

Strąkowiec czteroplamy (Callosobruchus quadrimaculatus F.)
Chrząszcz długości 2-5 mm. Jest owalny, wydłużony, o bardzo zmiennej barwie, gdzie dominuje barwa czerwona, czarna lub brązowa. Ciało strąkowiec czteroplamy ma pokryty żółtymi włoskami. Głowa czarna, czułki jednolicie jasnoczerwone. Samce są mniejsze i bardziej czerwone od samic. Okrywy mają barwę brunatnoczerwoną i czarne plamki po środku bocznego brzegu i na końcu. Golenie silne rozwinięte i mają z każdej strony po jednym zębie. W warunkach naturalnych chrząszcze dostają się na pole z porażonymi nasionami. Strąkowiec czteroplamy jest szkodnikiem roślin motylkowych: grochu, fasoli, soi, ciecierzycy.

Wykonujemy usługi zwalczania strąkowca fasolowego, strąkowca grochowego raz strąkowca czteroplamego.

 

41-300 Dąbrowa Górnicza
ul. Graniczna 10B
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04