KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
zwalczanie kretów i nornic

Wypielęgnowany, zadbany ogród jest dumą jego właścicieli, dlatego gdy na idealnie gładkim trawniku pojawią się kopce lub dziury to znaczy, iż na posesji zadomowiły się krety lub nornice. Mogą one uprzykrzyć życie każdemu miłośnikowi zieleni, niwecząc jego ciężką pracę.  Kret na działce psuje estetykę ogrodu, a swoimi tunelami uszkadza korzenie roślin – jako zwierzę owadożerne nie podgryza ich, tak jak to robią nornice. Nornice w ogrodzie sieją ogromne spustoszenie: wyjadają owoce i nasiona, niszczą rośliny korzeniowe, stanowią zagrożenie dla młodych drzewek, a u starszych obgryzają korę.


Krety i nornice
Wyróżniamy trzy gatunki kreta: kret europejski (talpa europaea), kret zachodnioamerykański (scapanus orarius), kret szczotkoogoniasty (parascalops breweri). W Polsce najczęściej występującym rodzajem jest kret europejski„talpa europaea” (cinerea, europaea europaea, velessiensis). 

Ten niewielki, ważący ok. 110 gramów i mierzący ok. 16-21 cm ssak potrafi wykopać rozległy system podziemnych tuneli, rozciągających się na długość od 100 do 200m, czasem nawet do 1 km i terytorium od 2000 do 6000 m2. Silne, łopatowate łapy pozwalają mu na drążenie tuneli pionowych i poziomych z szybkością 12 do 15m na dobę.  Kret jest zwierzęciem owadożernym, żywi się larwami owadów, dżdżownicami, małymi kręgowcami. Największą aktywność kretów przypada na godziny ranne. Średnia długość życia kreta to 2-4 lat, samica rodzi od 2 do 7 młodych, które już po roku osiągają dojrzałość płciową. 

Należąca do rodziny chomikowatych nornica jest zwierzątkiem bardzo płochliwym. Tak jak kret buduje podziemne korytarze, ale także doskonale wspina się po drzewach. Nornice najlepiej czują się na terenach wilgotnych, zazwyczaj w letnich i wiosennych miesiącach żywią się larwami, nasionami i pąkami drzew, zimą i jesienią nasionami, owocami, nadziemnymi częściami roślin zielonych, przy braku pożywienia chętnie żerują na korze młodych drzew. Nornice w ogrodzie potrafią zniszczyć korę pokrywającą drzewo, poprzegryzać korzenie i łodygi roślin, odkopać i nadgryźć cebule kwiatów. Zaobserwowanie nornicy w ciągu dnia jest bardzo trudnym zadaniem, gdyż zwierzęta te mają wyjątkowo wyostrzony słuch, są zwinne, a czas ich wzmożonej aktywności przypada dopiero po zmierzchu. Jedynym śladem ich obecności są wydrążone przez cały trawnik tunele, które powodują zapadanie się terenu i powstawanie małych kraterów. 


Rozwiązanie
Jeśli bezskutecznie próbowaliście usunąć te szkodniki to warto zdecydować się na pomoc fachowców. Zwalczanie kretów i nornic w naszym wykonaniu zaoszczędzi wam czas i nerwy. W ekspresowym tempie zlikwidujemy wszystkie nornice w ogrodzie oraz krety na działce, tym samym ocalimy ogród przed dalszymi zniszczeniami. Odpowiednio dobrane, specjalistyczne środki oraz całkowicie bezpieczne metody działania bez problemu poradzą sobie z nimi.


Gdzie świadczymy usługi?
Usługi zwalczania kretów i nornic wykonujemy na terenie całej aglomeracji śląskiej. W uzasadnionych przypadkach dojeżdżamy w dowolnie wskazane miejsce na terenie całego kraju!

Skontaktuj się z naszym specjalistą i zapoznaj się z ofertą zwalczania kretów i nornic.

Wiśniewski Pest Control              Wiśniewski Pest Control

 

41-300 Dąbrowa Górnicza
ul. Graniczna 10B
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04