KONTAKT Z NAMI:
tel. 509 257 052
email: biuro@dedede.pl
 
Zwalczanie szkodników drewna

Drewniane elementy architektoniczne oraz wyposażenia wnętrz są narażone na zniszczenia spowodowane obecnością szkodników drewna. Warto pamiętać, iż działanie niepożądanych gości nie tylko negatywnie wpływa na wygląd powierzchni drewna, ale w przypadku elementów architektonicznych doprowadza do znacznego osłabienia siły nośnej elementów konstrukcji budynków z drewna lub dachów, tym samym może nawet dojść do całkowitego zniszczenia obiektu. 


Po czym możemy poznać, iż w drewnianym przedmiocie lub budynku zadomowiły się szkodniki?
Nie jest to trudne, uważny obserwator od razu zauważy: 

Nasze przypuszczenia potwierdzą się, gdy po rozłupaniu drewna zobaczymy larwy szkodników. 

Kiedy mamy pewność, iż szkodniki zaatakowały drewno w domu bądź mieszkaniu, wtedy należy od razu zgłosić się do specjalistycznej firmy, która na co dzień zajmuje się zwalczaniem tego typu owadów. Dysponujemy najnowszymi i najskuteczniejszymi metodami, które są w stanie unicestwić szkodniki. Należy do nich między innymi fumigacja domu oraz zastosowanie żelu Xilix. Skutecznie likwidujemy wszystkie znane rodzaje szkodników drewna, w tym te najpopularniejsze, jak spuszczel pospolity czy kołatek domowy.

Zwalczanie szkodników drewna jest trudnym i skomplikowanym procesem, gdzie zastosowanie znajdują miejsce zarówno metody chemiczne i fizyczne. W swojej pracy wykorzystujemy metody dezynsekcji gazowej, aplikacji ciśnieniowej preparatem xilix oraz mikrofal.


Najgroźniejsze szkodniki niszczące drewno

Spuszczel pospolity
 - ten gatunek szkodnika  żeruje w drewnie miękkim, czyli drewnie drzew iglastych. Spuszczel wybiera ciepłe i dobrze nasłonecznione miejsca, dlatego najłatwiej jest go spotkać na strychu, poddaszu drewnianego domu. Spuszczel zwalczanie jest o tyle istotne, gdyż jego larwa żyje około 7 lat, ale w wyjątkowych sytuacjach, kiedy drewno jest bogate w składniki odżywcze może dożyć nawet 16 lat. Śladem obecności spuszczela są owalne otwory na powierzchni drewna o szerokości nawet 6 mm. Możemy również usłyszeć charakterystyczny odgłos żerowania z odległości nawet 2 metrów.

spuszczel pospolity, zwalczanie szkodników drewna


Kołatek domowy (Anobium punctatum), w przeciwieństwie do spuszczela, nie ma takich szczególnych wymagań, zadowoli się zarówno miękkim, jak i twardym drewnem. Kołatek preferuje jednak bardziej drewno o większej wilgotności, stąd też może się zadomowić np. w piwnicach, belkach przyziemnych, podłogach oraz meblach. Kołatek stanowi ogromne zagrożenie dla eksponatów muzealnych, elementów wyposażenia obiektów sakralnych, gdyż nie gardzi także starym drewnem. Okres żerowania larw trwa od roku do nawet 3 lat. Tak jak spuszczel wydaje charakterystyczny odgłos kołatania oraz drąży otwory o średnicy 1,5 mm.

Oba te gatunki, czyli kołatek domowy i spuszczel pospolity, są szczególnie wrażliwe na wysoką temperaturę, dlatego do walki z nim można stosować nagrzewanie drewna do temperatury od 56°C do 60°C.

Poznaj inne szkodniki drewna powodujące zniszczenia w powietrznosuchym drewnie wyrobionym


Metody zwalczania szkodników drewna

Xilix gel

zwalczanie szkodników drewna, xilix Katowice

Chemiczna dezynsekcja drewna przy użyciu preparatu głębokopenetrującego Xilix Gel. 

Nowoczesna metoda ochrony drewna przed szkodnikami polegająca na naniesieniu na porażone elementy drewna preparatu głębokopenetrującego na bazie permetryny (0,51%). Przy odpowiednieo przygotowanej powierzchni oraz dokładnej aplikacji preparat dociera do wszystkch częsci więźby dachowej. Użycie preparatu nie powoduje konieczności opuszczania budynku a jedynie pomieszczenia w którym był zastosowany. Tiksotropowa struktura żelu powoduje, że od momentu nałożenia znajduje się cały czas w tym samym miejscu aż do momentu całkowitego wchłonięcia w drewno. Xilix gel skoncentrowany w porażonym elemencie drewnianym zapewnia doskonałą migrację substancji czynnej w obrębie całego elementu i utrzymuje się w nim przez bardzo długi okres czasu.

 

zwalczanie szkodników drewna
xilix, xilix gel, xilix żel, korniki, zwalczanie szkodników drewna

 

Fumigacja – dezynsekcja gazowa
Jest to metoda w pełni skuteczna, pod warunkiem wykonania zabiegu w odpowiedniej temperaturze, stężeniu gazu i ścisłego przestrzegania procedur procesu przygotowawczego. Są to usługi specjalistyczne i  wymagają odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. W zależności od rodzaju konstrukcji budynku i stopnia porażenia, fumigacji mogą podlegać wydzielone części budynku lub cały budynek który przykrywany jest folią. Przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym i odpowiednich warunkach temperaturowych zabieg trwa kilka dni. Uniedogodnieniem jest koniecznośc opuszczenia budynku przez mieszkańców na cały czas trwania zabiegu. Po procesie dezynsekcji obiekt jest dokladnie wietrzony,  jednak charakterystyczny zapach może utrzymywać sie w budynku przez pewien okres. Z pomocą przychodzi ozonowanie, które możemy wykonać dodatkowo, poszerzając usługę dezynsekcji gazowej. Ozonowanie zlikwiduje wszystkie zapachy powstałe przy dezynsekcji gazowej, pozostawiając pomieszczenia wysterylizowane, charakteryzujące się swieżym przyjemnym zapachem.

Spuszczel fumigacja budynku Zwalczanie szkodników drewna Gazowanie budynku spuszczel Dezynsekcja gazowa spuszczel Zwalczanie szkodników drewna

Saurus
System Saurus to nowa technologia w Polsce bo używana i rozpowszechniana od 2011 roku. Jest metodą ekologiczną, bezinwazyjną i mobilną. Pozwala wykonywać zabiegi punktowo. Skuteczna również w przypadku występowania grzybów i wilgoci-np. przy osuszaniu murów. Polega na oddziaływaniu na wodę zawartą w drewnie, a tym samym na żerujące w drewnie larwy szkodników, składające się głównie z wody. Emitowane mikrofale nie ogrzewaja powietrza, to tarcie cząsteczek wody (dipoli) wytwarza ciepło co doprowadza szkodniki do hipotermii. Metodę tą możemy stosować w ciagu całego roku.

zwalczanie szkodników drewna SAURUS zwalczanie szkodnik?? drewna SAURUS zwalczanie szkodników drewna SAURUS

Działanie mikrofal na szkodniki w drewnieGdzie świadczymy usługi?
Usługi zwalczania szkodników drewna wykonujemy na terenie całej aglomeracji śląskiej. W uzasadnionych przypadkach dojeżdżamy w dowolnie wskazane miejsce na terenie całego kraju!
Skontaktuj się z naszym specjalistą i zapoznaj się z ofertą zwalczania szkodników drewna.

Wiśniewski Pest Control              Wiśniewski Pest Control

 

 

41-300 Dąbrowa Górnicza
ul. Graniczna 10B
tel. 32 49 44 604, fax 32 49 44 660

40-855 Katowice
ul. Janasa 4
tel. 32 494 47 04